ليزيك و PRK


ليزيك و PRK اعمالي هستند كه براي اصلاح عيوب انكساري چشم نظير نزديك بيني ، دوربيني و آستيگماتيسم به كار مي روند . اين اعمال بر روي قرنيه چشم انجام  شده و با تغيير شكلي كه روي قرنيه ايجاد مي كنند باعث فوكوس شدن و شفافيت تصوير در چشم مي شوند. اين اعمال شامل دو مرحله هستند: در مرحله اول يك لايه نازك از سطح قرنيه بر داشته شده و در مرحله دوم با استفاده از يك دستگاه ليزر مخصوص كه به آن ليزر " اگزايمر " گفته مي شود تغييرات دلخواه بر روي قرنيه ايجاد مي شود . اگرچه مرحله نهايي در كليه اين اعمال توسط ليزر انجام مي گردد ولي مرحله آماده سازي قرنيه با شيوه هاي مختلفي انجام مي شود و نامگذاري اين اعمال معمولا بر اساس مرحله اول صورت مي گيرد .


ما در اين نوشته سعي مي كنيم شيوه هاي مختلف اين اعمال و تفاوت ها و شباهت هاي آنها را توضيح دهيم و مزايا و اشكالات هر كدام را مورد بحث قرار دهيم تا شما بتوانيد شيوه مناسب خود را انتخاب كنيد .


PRK


اولين شيوه اصلاح بينايي با ليزر PRK مي باشد و سابقه اين عمل به حدود 15 سال مي رسد . در اين عمل  ابتدا لايه پوششي سطح قرنيه كه " اپي تليوم " نام دارد به صورت دستي برداشته شده و سپس اشعه ليزر به  قرنيه تابانده مي شود . پس از عمل چند روز طول مي كشد تا مجددا " اپي تليوم " ترميم شده و سطح قرنيه را  بپوشاند . از مزاياي اين عمل اين است كه برشي بر روي قرنيه انجام نمي شود و ضخامت و در نتيجه استحكام  قرنيه كمتر دچار آسيب مي شود . از اشكالات اين شيوه اين است كه به علت تاخير در ترميم قرنيه ، بازگشت  بينايي بيمار كند بوده و چند روزي بيمار درد و ناراحتي چشم دارد . عمل PRK به علت مشكلاتي كه داشت براي  مدتي جاي خود را به ليزيك داد ولي در چند سال اخير رويكرد مجددي به اين شيوه شده است . مهمترين علت  اين بود كه در PRK در شماره هاي بالا ايجاد كدورت قرنيه مي شد ولي اخيرا با داروهايي كه همراه با اين عمل  استفاده مي شود شانس ايجاد كدورت قرنيه كاهش يافته است .


 ليزيك


تفاوت ليزيك و   PRK در مرحله اول عمل مي باشد و مرحله دوم كه تابش اشعه ليزر است در هر عمل مشترك مي باشد . در ليزيك به جاي برداشتن اپي تليوم قرنيه ،يك لايه ضخيم تر كه ضخامت متوسطي حدود 150 ميكرون دارد از روي قرنيه برداشته شده و پس از تابش ليزر اين لايه مجددا به محل خود برگردانده مي شود . جالب اين است كه اين لايه بدون نياز به بخيه زدن به سرعت ترميم مي شود و به علت ترميم سريع ، ديد بيمار خيلي زود اصلاح مي شود و بعد از عمل كمترين ميزان درد و ناراحتي وجود دارد و اين دو عامل از مزاياي عمده اين عمل محسوب مي شود. با اين حال اشكال عمده عمل ليزيك عوارضي است كه ممكن است در هنگام برداشتن لايه قرنيه ايجاد گردد. براي برداشتن لايه قرنيه كه فلپ flap) ) نام دارد و از يك وسيله به نام " ميكروكراتوم " استفاده مي شود . اين دستگاه مانند يك رنده نجاري عمل كرده و با تيغه اي كه دارد برش ظريفي را در سطح قرنيه ايجاد مي كند . با اين كه ميكرو كراتوم در اكثر موارد كار خود را به خوبي انجام داده و مشكل ايجاد نمي شود ، در موارد نادري ممكن است درست عمل نكند . علاوه بر اين ، چون در ليزيك لايه ضخيم تري از قرنيه برداشته مي شود ، ممكن است استحكام قرنيه دچار تاثير شده و مشكلاتي را براي بيمار ايجاد كند .


 لازك و اپي ليزيك


اين دو روش شبيه به PRK هستند و تنها تفاوت جزئي با يكديگر دارند . در لازك اپي تليوم قرنيه با كمك الكل رقيق شده برداشته مي شود و در اپي ليزيك اين كار با دستگاهي كه شبيه ميكروكراتوم است انجام مي شود . تفاوت اين دو شيوه با PRK در اين است كه اپي تليوم در اين شيوه مجددا به محل خود بازگردانده مي شود  در صورتي كه در PRK اپي تليوم برداشته شده ، ديگر استفاده نمي شود و به تدريج لايه جديد جايگزين آن مي شود . در ابتدا تصور مي شد لازك و  اپي ليزيك نسبت به PRK ارجحيت دارند ولي با گذشت زمان مشخص شد كه سرعت ترميم و نتايج بينايي اين سه روش تفاوت چنداني با يكديگر ندارند .


 كدام عمل براي شما مناسب تر است ؟


تنوع اين اعمال اگرچه باعث شده پزشك معالج بتواند شيوه هاي مختلفي را براي بيماران انتخاب كند ، ولي به علت پيچيدگيی، باعث مي شود كه بيماران گاهي دچار سر در گمي شوند . توصيه ما اين است كه انتخاب نوع عمل را به عهده پزشك معالج بگذاريد . پزشكان كلينيك پارسيان با تجربه چندين ساله و با امكانات وسيعي كه در دسترس دارند مي توانند بهترين شيوه اي را كه براي چشم شما مناسب است به شما پيشنهاد كنند . با اين حال جهت روشن تر شدن ذهن شما ، مطالبي را در زمينه انتخاب نوع عمل بيان مي كنيم .


 به طور كلي اعمال ليزر چشم را به دو دسته تقسيم مي كنند :يكي اعمال سطحي Surface )) و دسته ديگر اعمال عمقي تر .


ليزيك جزء اعمال عمقي بوده ، PRK ، لازك و اپي ليزيك جزء اعمال سطحي هستند . همانگونه كه توضيح داده شد هر كدام از اين اعمال مزايا و اشكالات خود را دارند ولي ما در مجموع به اين نتيجه رسيده ايم كه اعمال سطحي ، به خصوص PRK به علت عوارض كمتر براي اكثر بيماران انتخاب بهتري بوده و ما طي چند سال اخير عمدتا از اين شيوه استفاده نموده ونتايج خوبي را نيز تجربه كرده ايم .


 فمتو ليزيك


 با دستيابي به تكنولوژي فمتو ليزيك ما موفق شديم امكان جديدتر و پيشرفته تري را در اختيار بيماران قرار دهيم . فمتو ليزيك هم مزاياي اعمال عمقي نظير ليزيك را دارد و هم مزاياي اعمال سطحي ، چرا كه لايه برداشته شده توسط فمتو ليزيك بسيار نازك بوده وامكان اين وجود دارد كه بتوان لايه اي به ضخامت 90 ميكرون از روي قرنيه برداشت و عوارض احتمالي فمتوليزيك نسبت به ليزيك به مراتب كمتر است .


 مزاياي فمتوليزيك :


-          انجام تمام مراحل عمل توسط ليزر ، بدون دخالت تيغ و برش


-          بازگشت سريع بينايي بعد از عمل


-          كمترين ميزان عوارض ايجاد شده هنگام و پس از عمل


-          افزايش كيفيت و ميزان بينايي بعد از عمل


-          كاهش احتمال عمل مجدد


-          كاهش ميزان درد ، سوزش ، آبريزش و حساسيت به نور پس از عمل


-          بازگشت سريع به كار و حرفه


-          استفاده از وسايل تمام يك بار مصرف ، كاهش شانس عفونت و انتقال بيماري ها


-          عدم نياز به استفاده از دارو هاي اضافي هنگام  عمل


-          عدم نياز به استفاده از دارو هاي طولاني مدت پس از عمل


 جهت اطلاع بيشتر به صفحه فمتو-ليزيك در همين سايت مراجعه كنيد


 اعمالي نظيز زايوپتيك و Tissue Saving  چه اعمالي هستند و چه رابطه اي با  PRK ، ليزيك و ...  دارند ؟


اين تكنيك ها مربوط به مرحله دوم عمل مي شوند . ما در مرحله اول از شيوه هاي PRK ، ليزيك و يا فمتوليزيك استفاده    كرده و قرنيه بيمار را براي عمل ليزر آماده مي كنيم . در مرحله انجام ليزر نيز ما داراي امكانات ويژه اي نظير زايوپتيك و Tissue Saving بوده تا بهترين حالت ممكن را در قرنيه ايجاده كرده و اصلاح بينايي و شماره چشم را به نحو مطلوب انجام دهيم .


با آميختن دو تكنولوژي برتر دنيا ، يعني فمتوليزيك و زايوپتيك ، ما امكاناتي را فراتر از حد معمول در اختيار بيماران خود قرار  داده ايم . ما با دستگاه ليزر فمتوسكند قرنيه بيمار را به بهترين نحو آماده سازي كرده و با تكنيك و دستگاه زايوپتيك بهترين شكل و حالت را به قرنيه مي دهيم . اين عمل كه فمتوليزيك نام دارد ، بهترين ديد و بهترين كيفيت بينايي را به بيمار  مي دهد .


ما در كلينيك پارسيان با امكانات ويژه و شيوه هاي مختلفي كه در اختيار داريم مي توانيم بهترين شيوه اي را كه براي چشم شما مناسب است به شما پيشنهاد نماييم ، بنابراين در انتخان نوع عمل دغدغه اي نداشته باشيد و اين مهم را به ما واگذار كنيد .

  صفحه قبل      صفحه بعد

 
Copyright (c) 1399/08/04 persianeyeclinic.com
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا