ليزر اگزايمر چيست ؟

ليزر اگزايمر دستگاهي است كه براي تغييرشكل قرنيه به منظور اصلاح عيوب انكساري چشم ، نظير نزديك بيني ، دوربيني و آستيگماتيسم به كار مي رود . در حقيقت كار اصلي را در اعمال ليزيك ، پي آر ك ، فمتوليزيك ، ... اين ليزر انجام مي دهد . اين ليزر در طيف نوري ماوراء بنفش قرار دارد و طول موج آن 193 نانومتر مي باشد . با تابش و برخورد شعاعهاي اين ليزر بر روي قرنيه ، نسج قرنيه تبخير شده و انحناي سطح قرنيه تغيير مي كند و قرنيه شكل دلخواه را به خود مي گيرد . تاثير ليزر بر روي قرنيه را در اصطلاح علمي Ablation مي گويند . اين مكانيز شبيه تغيير شكل سنگ و صيقل دادن آن به وسيله ضربات چكش است .

ليزر اگزايمر يك ليزر گازي است و از تحريك مخلوطي از گاز آرگون و فلورايد توسط الكتريسيته ايجاد مي شود . شعاعهاي ايجاد شده توسط اين ليزر با برخورد به نسج مورد نظر ( قرنيه ) بسيار ظريف و دقيق اثر مي كند و تاثير آن در مقياس ميكرون بوده به طوري كه آسيبي به نسوج مجاور وارد نمي كند . اين تاثير اختصاصي باعث شده اين ليزر به عنوان دقيق ترين و مطمئن ترين ليزر جهت تراش (Ablation) قرنيه به كار گرفته شود .

اندازه مقطع اشعه ليزر

به هر شعاع در اصطلاح علمي Beam گفته مي شود و هر Beam يك سطح مقطعي دارد كه مي تواند در شكل و اندازه هاي مختلف باشد . اندازه سطح مقطح در نسل قديم ليزرهاي اگزايمر بزرگ و در حدود 6 تا 7ميلمتر بود ولي ليزر هاي جديد سطح مقطع كوچك و حدود1 تا 2ميلمتر و گاهي كمتر دارند . هرچه سطح مقطع ليزر كوچك تر باشد ، تراشي (Ablation) كه در قرنيه ايجاد مي كند دقيقتر و هموارتر است .به اشعه Beam)) ليزرهاي جديد Flying Spot گفته مي شود . چون مانند نقطه كوچكي حركت كرده و به نقاط مختلف قرنيه برخورد كرده و تغييرات لازم را اعمال مي كند . دستگاه ليزر كلينيك پارسيان از اولين دستگاههايي است كه از تكنولوژي Flying Spot استفاده كرده است .

شكل سطح مقطع شعاع Beam)) ليزر

سطح مقطع اشعه ليزر مي تواند به صورت صاف ( تخت ) و يا به صورت منحني باشد . نوع اول را Flat top ونوع دوم را Gaussian گويند . هر كدام از اين اشكال Beam مزايا و اشكالات خود را دارند .

مزاياي اشعه با سطح مقطع مسطح اين است كه اثر حرارتي كمتري بر قرنيه دارد و آسيب سنجي آن كمتر است ولي اشكال آن اين است كه ممكن است نتوانند سطح كاملا smooth و صافي ايجاد كند .

اشعه منحني يا Gaussian درست برعكس آن است يعني سطح هموارتري را ايجاد مي كند ولي ممكن است اثر حرارتي آن بر سطح قرنيه بيشتر باشد . نوع سومي از Beam وجود دارد كه هيبريد اين دو نوع است و مزاياي هر دو نمونه را دارد . دستگاه ليزر كلينيك پارسيان ( تكنولاس – زايوپتيك ) مبتكر اين نوع اشعه مي باشد .

فركانس يا سرعت تابش اشعه ليزر

از مختصات ديگر اشعه ليزر اگزايمر سرعت يا فركانس برخورد آن به قرنيه است . از آن جا كه براي اصلاح هر شماره چشم تعداد مشخص اشعه بايستي به قرنيه برخورد كند ، هرچه فركانس برخورد اشعه بيشتر باشد سرعت ايجاد تغييرات بيشتر بوده و زمان عمل كوتاه تر مي شود فركانس دستگاههاي نسل قديم ليزر 50 هرتز يا كمتر بود ، يعني در هر ثانيه حداكثر 50 بار قرنيه تحت تابش ( شليك ) ليزر قرار مي گرفت. فركانس ليزر هاي جديد به مراتب افزايش پيدا كرده ، معمولا بين 100 تا 400 هرتز مي باشد . دستگاههايي هستند كه داراي فركانس هاي بيش از اين بوده و مدعي مزيت سرعت بيشتر هستند ولي اين كه سرعت هاي بالاتر از معمول مزيتي محسوب مي شوند جاي بحث است . البته در دستگاههايي كه اندازه Beam كمتر از يك ميلمتر است ، براي اين كه زمان عمل را كوتاه تر كنند بايستي تعداد اشعه شليك شده و نيز فركانس خود را افزايش دهند . با اين حال در مجموع به نظر مي رسد سرعت هاي خيلي بالا فاكتوري تعيين كننده در نتايج ليزر نبوده و مزيتي محسوب نشوند .

دستگاه كلينيك پارسيان از دو نوع Beam استفاده مي كند ، يكي Beam دو ميلمتري و ديگري Beam با سطح مقطع يك مبلمتر ، حدود 75 درصد شعاعهاي تابش از نوع 2 ميلمتر و 25 درصد آنها از نوع 1 ميليمتر هستند . شعاع 2 ميليمتري باعث مي شود تاثير ليزر بر قرنيه بيشتر بوده و زمان عمل كوتاه تر باشد . ضمنا تاثير حرارتي و آسيب سنجي بر قرنيه توسط اين نوع Beam كمتر است . سطح مقطع Beam اين دستگاه نيز نوع هيبريدي بوده ، خصوصيات منحصر به فرد شعاع اين دستگاه باعث مي شود شكل ايجاد شده در قرنيه بهترين حالت را داشته باشد و نتايج حاصله نيز با استفاده از اين دستگاه در حد بسيار عالي باشد .

 
Copyright (c) 1399/08/04 persianeyeclinic.com
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا