روش Customize چيست ؟

در حال حاضر جهت انجام ليزر بر روي قرنيه از دو شيوه عمده استفاده مي شود. يكي شيوه معمولي كه به آن شيوه " استاندارد " گفته مي شود و ديگري شيوه " Customize " . درشيوه معمولي تنها شماره چشم بيمار گرفته شده و اصلاح بينايي بر اساس نمره چشم انجام مي شود . در شيوه Customize كه روشي پبشرفته و نوين است علاوه بر نمره چشم ، ساير اختلالات و اعوجاجات اپتيكي چشم نيز با دستگاه مخصوصي اندازه گيري و محاسبه شده و همراه شماره چشم اصلاح مي شود . بايستي گفت چشم انسان يك سيستم اپتيكي ايده آل نبوده و حتي اگر هيچ شمارهاي نداشته باشد داراي اختلالاتي است كه به آنها Aberration گفته مي شود . Aberration ها در هر فرد شكل و فرم مخصوص به خود دارند و باعث مي شوند كه فرد داراي اختلالات بينايي نظير عدم شفافيت تصوير ، پخش نور و عدم ديد مناسب در شب شود. اين اختلالات مستقل از شماره چشم هستند و حتي در افرادي كه چشمشان از نظر نمره ضعيف نيست وجود دارند . در شيوه Customize در هر فرد Aberration هاي خاص او نيز اندازه گيري شده و توسط دستگاه ليزر اصلاح مي شوند . هدف از اين شيوه اين است كه نه تنها شماره چشم فرد و ميز ان ديد او اصلاح شود ، بلكه كيفيت ديد فرد نيز بهبودي يافته و اختلالات بينايي او نيز اصلاح شوند . البته بر خلاف آن كه در ابتدا تصور مي شد ، اين شيوه براي همه بيماران به كار نمي رود و در كساني كه موثر است كه بررسي هاي قبل از عمل نشان دهد كه داداي Aberration هاي قابل توجه باشند .

كلينيك چشم پزشكي پارسيان جزئ اولين مراكز كشور بود كه به تكنولو‍ژي Customize دست پيدا كرد . يكي از اين تكنولوژي ها سيستم زايوپتيك (Zyoptix) است كه ما در بسياري از بيماران خود با موفقيت به كار برده ايم . هم اكنون نسخه پيشرفته تراين سيستم بر روي دستگاه ليزر ما نصب شده است و ما قادريم بيماراني كه نياز به اين تكنولوژي دارند ، با اين روش درمان نماييم .

صفحه قبل      صفحه بعد

   
 

روش و دستگاه زايوپتيك چیست؟


زايوپتيك يك سيستم كامل سخت افزاري و نرم افزاري براي اصلاح بينايي به روش Customize است . سيستم زايوپتيك شامل دو قسمت و دو مرحله است : مرحله تشخيصي و مرحله درماني . در مرحله تشخيصي علاوه بر بررسي هاي معمولي كه از بيمار انجام مي شود ، توسط دستگاهي به نام Aberrometer ، ساير اختلالات بينايي بيمار نيز اندازه گيري مي گردد . يافته هاي اين مرحله به دستگاه ليزر جهت اصلاح بينايي منتقل مي شوند . در مرحله دوم عمل ، از دستگاه ليزر كه به اين منظور طراحي شده است جهت اصلاح بينايي استفاده مي شود . در سيستم زايوپتيك براي مرحله تشخيصي از يك دستگاهAberrometer كه به آن Zywave گفته مي شود ، استفاده مي گردد . دستگاه Zywave با استفاده از خصوصيت Wavefront نور علاوه بر شماره چشم ها ، ميزان كمي و كيفي Aberration هاي فرد را اندازه گيري مي كند . Aberration هاي فرد منحصر به خود او بوده و لذا براي درمان هر فرد بايستي برنامه اختصاص چشم او توسط سيستم طراحي گردد . بر اساس اين واقعيت است كه طراحي و انجام عمل را توسط سيستم زايوپتيك Customize يا Personalize مي گويند . البته همه افراد نياز به شيوه Customize ندارند و تنها در صورتي كه ميزان Aberration ها از مقدار خاصي بيشتر باشد نياز به عمل Customize خواهند داشت ، در ساير موارد ، سيستم زايوپتيك داراي انتخاب ديگري است كه به آن Tissue Saving گفته مي شود . اين سيستم عمده قابليت هاي زايوپتيك را دارد ، يعني از همان ليزر با همان مشخصات استفاده مي شود و سرعت و دقت و امنيت عمل نيز مانند زايوپتيك بسيار بالاست و ميزان برداشت قرنيه ، همان گونه كه از نامگذاري عمل پيداست ، نيز به حداقل رسيده است . تنها تفاوت آن با زايوپتيك واقعي اين است كه قادر به اصلاح Aberration ها نمي باشد . البته بيماراني كه براي اين نوع عمل انتخاب مي شوند داراي Aberration هاي قابل توجهي نيستند . يكي ديگر از مزاياي سيستم زايوپتيك ، قابليت انجام شيوه اي به نام aspheric مي باشد . اين شيوه در افراد خاصي به عنوان جايگزين Tissue saving و Customize استفاده مي شود و در اين افراد نتايج بسيار خوبي دارد . سيستم زايوپتيك جزء اولين سيستم هاي Customize مي باشد كه توسط كمپاني Baush & Lomb آمريكا ، در دستگاه تكنولاس در اختيار بيماران قرار گرفت و تاكنون ميليون ها نفر در جهان با اين شيوه درمان شده اند و ما در كلينيك پارسيان از اولين مراكزي بوديم كه از اين تكنولوژي استفاده نموده ايم .

   
 

نسل جدید دستگاه و سیستم زایوپتیک

   
 

روش APT چيست ؟

APT مخفف Advanced Personalized Tretment است و به معناي شيوه ليزر درماني پيشرفته با تكنيك Customize مي باشد . (براي آشنايي با شيوه Customize به متن بالا مراجعه شود )

سيستم APT در حقيقت آخرين و پيشرفته ترين نسخه Version)) زايوپتيك است ( براي آشنايي با زايوپتيك به متن بالا مراجعه شود ) و تفاوت آن با نسخه قبلي دقت وسرعت بالاتر اين سيستم است .

در اين روش علاوه بر آزمايشات و معاينات معمولي كه انجام مي شود از دستگاه پيشرفته Zywave جهت اندازه گيري دقيق اختلالات اپتيكي چشم استفاده مي شود . ابتدا توپوگرافي قرنيه انجام شده و سپس Aberrometry نيز انجام مي شود و هر دوي اين عكسها با هم تلفيق شده و نقشه و برنامه درماني خاص هر چشم محاسبه مي شود . اين برنامه از طريق كابل به دستگاه ليزر منتقل مي شود . هنگامي كه بيمار زير دستگاه ليزر جهت عمل جراحي قرار مي گيرد ، سيستم به صورت اتوماتيك چشم را شناسايي مي كند و تمامي داده ها را نيز شناسايي كرده و Load مي كند و درمان را بر اساس دقيق ترين اندازه گيري ها انجام مي دهد . در موقع عمل كليه حركات چشم در همه جهات كنترل و خنثي مي شود . اين سيستم دقيق ترين و جامع ترين شيوه اندازه گيري و درمان ليزري محسوب مي شود .

ما با تلفيق سيستم زايوپتيك APT و شيوه جديد فمتو ليزيك ، پيشرفته ترين و دقيق ترين روش ليزر درماني را به بيماران خود ارائه مي نماييم . اين سيستم را از نظر ارزش گذاري مي توان روش Diamond ( الماس ) نام گذاري كرد .َ

 
Copyright (c) 1399/08/04 persianeyeclinic.com
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا